[home] [gallery] [links] [credits]

 

50 years of Italy at the United Nations
(1955 - 2005)

 

Statements

 

December 20, 1955
Alberico Casardi, Permanent Representative of Italy, statement in 10th General Assembly Session, 560th meeting. [
X]

November 21, 1956
Gaetano Martino, Minister of Foreign Affairs statement in 11th General Assembly session, plenary meeting 588.

September 20, 1957
Giuseppe Pella, Minister of Foreign Affairs, statement in 12th General Assembly session, 681st meeting. 

August 18, 1958
Attilio Piccioni, Minister of Foreign Affairs, statement in the 3rd Emergency Special Session, 739th meeting.

September 25, 1958
Attilio Piccioni, Minister of Foreign Affairs statement in 13th General Assembly session, 758th plenary meeting, first speaker October 8, 1958 (First election of Italy at the Security Council).

January 30, 1959
Egidio Ortona, Permanent Representative, 845th meeting Security Council.

September 23, 1959
Giuseppe Pella, Minister of Foreign Affairs, statement in 14th General Assembly session,  804th meeting.

September 28, 1960
Antonio Segni, Minister of Foreign Affairs, statement in 15th General Assembly session,  876th meeting. 

September 27, 1961
Gaetano Martino, Minister of Foreign Affairs, statement in 16th General Assembly session, 1018th meeting.

September 28, 1962
Attilio Piccioni, Minister of Foreign Affairs, statement in 17th General Assembly session 1136th meeting.

September 27, 1963
Attilio Piccioni, Minister of Foreign Affairs, statement in 18th General session Assembly 1218th meeting. 

October 4, 1965
Amintore Fanfani, President of the General Assembly, statement of welcome to Pope Paul VI's Address to United Nations in 20th General Assembly Session, 1347th meeting [en]

October 13, 1966
Attilio Piccioni, Minister of Foreign Affairs, statement in 21st General Assembly session, 1441st meeting.

June 21, 1967
Aldo Moro, Minister of Foreign Affairs, statement in the 5th Emergency Special session, 1530th meeting.

October 9, 1968
Giuseppe Medici, Minister of Foreign Affairs, statement in 23rd General Assembly session, 1687th plenary meeting.

October 8, 1969
Aldo Moro, Minister of Foreign Affairs, statement in 24th General Assembly session, 1783rd plenary meeting.

August 18, 1971
Piero Vinci, Permanent Representative of Italy, President of the Security Council, 1575th meeting.

August 26, 1971
Piero Vinci, Permanent Representative of Italy, President of the Security Council, 1576th meeting.

October 6, 1971
Aldo Moro, Minister of Foreign Affairs, statement in 26th General Assembly session,  1954th plenary meeting.

September 28, 1972
Giuseppe Medici, Minister of Foreign Affairs, statement in 27th General Assembly session, 2044th meeting.

October 10, 1973
Giuseppe Lupis, Minister Coordinating Italian Delegation at the UN, Statement in the 28th General Assembly Session, 2147th Plenary Meeting.

April 17, 1974
Antonio Giolitti, Minister of the Budget and Economic Planning, statement in the 6th Special Session, 2218th Plenary Meeting.

September 27, 1974
Giovanni Leone, President of the Republic of Italy, statement in the 29th General Assembly session, 247th meeting.

July 21, 1975
Eugenio Plaja, Permanent Representative of Italy, President of the Security Council, 1832nd meeting.

July 24, 1975
Eugenio Plaja, Permanent Representative of Italy, President of the Security Council, 1833rd meeting.

September 23, 1975
Mariano Rumor, Minister of Foreign Affairs, statement in 30th General Assembly session 2357th meeting.

October 1, 1976
Arnaldo Forlani, Minister of Foreign Affairs, statement in 31st General Assembly session, 13th meeting. 

September 28, 1977
Arnaldo Forlani, Minister of Foreign Affairs, statement in 32nd General Assembly session, 11th meeting.

June 2, 1978
Giulio Andreotti, Prime Minister, statement in the 10th General Assembly special session, 14th meeting.

September 23, 1978
Arnaldo Forlani, Minister of Foreign Affairs, statement in 33rd General Assembly session, 11th meeting.

September 26, 1979
Franco Maria Malfatti, Minister of Foreign Affairs, statement in 34th General Assembly session, 10th meeting.

August 27, 1980
Emilio Colombo, Minister of Foreign Affairs, statement in the 11th Special Session, 6th meeting.

September 23, 1980
Emilio Colombo, Minister of Foreign Affairs, statement in 35th General Assembly session, 7th meeting.

September 23, 1981
Emilio Colombo, Minister of Foreign Affairs, statement in 36th General Assembly session, 9th meeting.

June 18, 1982
Giovanni Spadolini, Prime Minister, statement in the 12th Special Session, 12th meeting.

September 29, 1982
Emilio Colombo, Minister of Foreign Affairs, statement in 37th General Assembly session, 9th meeting.

September 29, 1983
Giulio Andreotti, Minister of Foreign Affairs, statement in 38th General Assembly session, 11th meeting.

October 2, 1984
Giulio Andreotti, Minister of Foreign Affairs, statement in 39th General Assembly 
session, 16th meeting.

September 25, 1985
Giulio Andreotti, Minister of Foreign Affairs, statement in 40th General Assembly session, 8th meeting.

October 23, 1985
Giulio Andreotti, Minister for Foreign Affairs and Special Envoy of the President of the Italian Republic, 40th General Assembly, Commemoration of the fortieth anniversary of the United Nations – Declaration. [en]

October 24, 1985
Giulio Andreotti, Minister of Foreign Affairs, statement in 40th General Assembly session, 47th meeting.

November 14, 1985
Susanna Agnelli, Undersecretary of State for Foreign Affairs, statement in 40th General Assembly session, 77th meeting.

September 23, 1986
Giulio Andreotti, Minister of Foreign Affairs, statement in 40th General Assembly session, 47th meeting.

July 20, 1987
Giulio Andreotti, Minister of Foreign Affairs, Security Council 2750th meeting.

September 24, 1987
Giulio Andreotti, Minister of Foreign Affairs, statement in 42nd General Assembly session, 11th meeting.

June 7,1988
Giulio Andreotti, Minister of Foreign Affairs, statement in 15th General Assembly Special session, 10th meeting.

September 29, 1988
Giulio Andreotti, Minister of Foreign Affairs, statement in 43rd General Assembly session, 10th meeting.

December 8, 1988
Susanna Agnelli, Minister of Foreign Affairs, statement in 43rd General Assembly session, 74th meeting.

September 27, 1989
Gianni De Michelis, Minister of Foreign Affairs, statement in 44th General Assembly session, eighth meeting.

April 24, 1990
Gianni De Michelis, Minister of Foreign Affairs, statement in 18th General Assembly special session, 3rd meeting.

September 25, 1990
Gianni De Michelis, Minister of Foreign Affairs, statement in 45th General Assembly session, 6th meeting.

October 1, 1990
Gianni De Michelis, Minister of Foreign Affairs, statement in 45th General Assembly session, 6th meeting.

October 23, 1990
Bettino Craxi, Personal Representative of the Secretary General on Debt, Presentation of the Report on the External Debt Crisis and Development to the 45th General Assembly session, 20th meeting.

September 27, 1991
Gianni De Michelis, Minister of Foreign Affairs, statement in 46th General Assembly session, 12th Meeting.

October 2, 1992
Emilio Colombo, Minister of Foreign Affairs, statement in 47th General Assembly session, 10th meeting.

September 30, 1993
Beniamino Andreatta, Minister of Foreign Affairs, statement in 48th General Assembly session, 10th plenary meeting.

September 29, 1994
Antonio Martino, Minister of Foreign Affairs, statement in 49th General Assembly session, 11th meeting.

January 12, 1995
Antonio Martino, Minister of Foreign Affairs, statement in 3487th Security Council meeting.

April 3, 1996
Oscar Luigi Scalfaro, President of the Republic of Italy, statement in the 103rd meeting, 50th session.

September 26, 1995
Susanna Agnelli, Minister of Foreign Affairs, as President of Security Council, 3583rd meeting, 50th year - on the fiftieth anniversary of the United Nations.

September 26, 1996 
Lamberto Dini, Minister of Foreign Affairs, statement in 51st General Assembly session, 10th meeting.

June 23, 1997
Romano Prodi, Prime Minister, 19th Special Session of the General Assembly, Hearth Summit + 5.

September 25, 1997 
Lamberto Dini, Minister of Foreign Affairs, statement in 52nd General Assembly session, 11th 
meeting.

June 8, 1998
Romano Prodi, Prime Minister, 20th Special Session of the General Assembly, Drug Summit.

September 23, 1998
Lamberto Dini, Minister of Foreign Affairs, statement in 53rd General Assembly session, 11th meeting.

September 22, 1999
Lamberto Dini, Minister of Foreign Affairs, statement in 54th General Assembly session, 8th meeting.

September 7, 2000
Giuliano Amato, Prime Minister, statement in 55th General Assembly session, 6th meeting.

September 13, 2000
Lamberto Dini, Minister of Foreign Affairs, statement in 55th General Assembly session, 12th meeting.

November 11, 2001
Renato Ruggiero, Minister of Foreign Affairs, statement in 56th General Assembly session, 46th meeting.

November 13, 2001
Renato Ruggiero, Minister of Foreign Affairs, statement in 56th session, 4414th Security Council meeting, on the situation in Afghanistan. 

September 13, 2002
Silvio Berlusconi, Prime Minister and Minister of Foreign Affairs, statement in 57th General Assembly session, 4th plenary meeting. [it]

September 22, 2003
Franco Frattini, Minister of Foreign Affairs, statement in 58th General Assembly session, 3rd meeting.

September 23, 2003
Silvio Berlusconi, Prime Minister, statement in 58th General Assembly session, 7th plenary meeting. [it][
X]

September 23, 2004
Franco Frattini, Minister of Foreign Affairs, statement in 59th General Assembly session, 7th meeting.

September 15, 2005
Silvio Berlusconi, Prime Minister, statement to the High Level Plenary Meeting of the 60th Session of the General Assembly. [
X]

September 18, 2005
Gianfranco Fini, Minister of Foreign Affairs, statement to the High Level Plenary Meeting of the 60th Session of the General Assembly. [en] [it]

 

 

 

See disclaimer
Last update 24.07.06
© 2006 Stefano Baldi